Dlaczego integracja sensoryczna jest taka ważna?

 Wzrok, słuch, smak, węch, równowaga i propriocepcja – czyli możliwość identyfikacji swojego położenia oraz ruchów. Tych wszystkich zmysłów używamy już od życia płodowego do poznawania bogatego, otaczającego nas świata. 

Wszystkie zebrane przez nasze zmysły informacje są przetwarzane i segregowane przez mózg co pozwala naszemu ciału odpowiednio reagować na dane bodźce (np. widzimy ogień, zmysły wysyłają do mózgu informację, którą on przetwarza i nasze ciało automatycznie wie: nie dotykać gorące!). Te wszystkie procesy określane są jako integracja sensoryczna

Rozwój integracji sensorycznej 

Kształtowanie integracji sensorycznej rozpoczyna się już w brzuchu mamy. Przez pierwsze 7 lat życia intensywnie rozwijają się po kolei: zmysł dotyku, równowagi i proprioceptywny, a potem kolejne. Niemowlaki poznają świat przede wszystkim przez dotyk, muszą się również nauczyć czuć siebie, planować ruchy, koordynować własne ciało (czucie głębokie, równowaga). Dzieci od około 2 roku życia rozpoczynają proces kształtowania motoryki dużej – panowanie nad całym ciałem, ćwiczenie zręczności. W powiązaniu z tym rozwijają się intensywnie także zmysł węchu, słuchu (kształtujące się już w życiu płodowym) i wzroku. Następnym etapem jest rozwój ruchów precyzyjnych – motoryka mała – kontrolowane, precyzyjne ruchy ręki, koordynacja wzrokowo-ruchowa i percepcja wzrokowo-słuchowa (harmonizowanie ruchów z obrazem i dźwiękiem). Około 6 roku życia kształtowanie podstawowych procesów integracji jest zakończone, teraz zaczyna się ich utrwalanie i maluchy są gotowe na rozpoczęcie nauki pisania i czytania.

Dlaczego integracja sensoryczna jest taka ważna?

Integracja sensoryczna jest procesem bardzo złożonym, ale prawidłowo rozwinięta pozwala nam miarodajnie odczytywać i interpretować bodźce płynące z otaczającego świata. Dzięki niej jesteśmy w stanie się poruszać, uczyć, rozwiązywać problemy, tworzyć i współistnieć w społeczeństwie. Przy zaburzeniach w rozwoju integracji sensorycznej reakcje organizmu mogą być zbyt silne lub zbyt słabe. Przykładem może być nadwrażliwość na pewne bodźce, problemy z motoryką, koncentracją uwagi lub kontrolą emocji. Warto przyglądać się rozwojowi naszych Pociech, wspomagać kształtowanie ich integracji sensorycznej, a w przypadku watpliwości zasiegnąć rady terapeuty SI.

Zapraszamy na  diagnozę oraz zajęcia terapii procesów integracji sensorycznej w Gymspace!

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.