FMS- Functional Movement Screen
FMS ma na celu wykrycie problemów ze stabilnością i mobilnością podczas wykonywania siedmiu podstawowych wzorców ruchu. Każde ćwiczenie jest oceniane w skali od 3-0 punktów, a jakikolwiek błąd świadczy o ograniczeniach funkcjonalnych i asymetrii ruchu. Dzięki zlokalizowaniu słabych punktów jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednia terapie i ćwiczenia korekcyjne.
7 podstawowych wzorców ruchowych:
-
przysiad to ruch, który jest nieodzownym elementem większości czynności dnia codziennego. Głęboki przysiad służy przede wszystkim do oceny ogólnej mechaniki ciała, Dzięki niemu możliwa jest ocena obustronnej, symetrycznej i funkcjonalnej ruchomości w obrębie stawów biodrowych., kolanowych i skokowych. Kijek nad głową ocenia bilateralną i symetryczną ruchomość kompleksu barkowego oraz odcinka piersiowego kręgosłupa.
-
umożliwia ocenę biomechaniki wykroku. Zadanie to wymaga równowagi pomiędzy koordynacją a stabilizacją w obrębie stawów biodrowych i tułowia w trakcie ruchu. Niezbędna jest również stabilizacja w trakcie stania jednonóż. Test przejścia przez płotek ocenia obustronną, funkcjonalną ruchomość oraz stabilizację stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.
-
ma na celu ocenę możliwości tułowia do przeciwdziałania siłom rotacyjnym. Celem jest funkcjonalna analiza mobilności i stabilności tułowia, bioder, kolan, a także stawów skokowych.
-
służy do badania bilateralnej i funkcjonalnej ruchomości obręczy barkowej i stawów pobocznych. Dzięki temu testowi możliwa jest ocena mobilności stawu piersiowo-łopatkowego i odcinka piersiowego kręgosłupa.
-
służy do oceny możliwości uniesienia nogi przy ustabilizowanym tułowiu. Analizuje się elastyczność i poziom rozciągnięcia mięśni kulszowo-goleniowych, a także mięśnia brzuchatego łydki w czasie utrzymania aktywnego wyprostu przeciwnej kończyny.
-
ocenia zdolność stabilizacyjną kręgosłupa w płaszczyźnie przedniej i płaszczyźnie tylnej. Cała ocena odbywa się w zamkniętym łańcuchu kinematycznym górnego tułowia.
-
pozwala na określenie koordynacji nerwowo-mięśńiowej, a także prawidłowego transferu energii poprzez tułów. Dzięki niemu można ocenić w trakcie kombinowanego i ipsilateralnego ruchu kończyn górnej i dolnej.
Punktacja:
3 pkt – prawidłowe wykonanie zadania
2 pkt – zadanie jest możliwe do wykonania dzięki kompensacyjnym wzorcom ruchowym,
1 pkt – pacjent jest niezdolny do
wykonania zadania
0 pkt – ból w trakcie ruchu
Suma punktów:
21-18 pkt – osoba zdrowa, ciało
porusza się w prawidłowym wzorcu ruchu, ryzyko wystąpienia urazu
przeciążeniowego jest minimalne.
17-14 pkt – występują asymetrie i
kompensacje, wzorce ruchowe są zaburzone, ryzyko urazu przeciążeniowego 25-35%.
13-i mniej – prawdopodobieństwo
kontuzji wzrasta ponad 50%.