Korekcja indywidualna

Korekcja indywidualna

Korekcja i kompensacja wad postawy to wdrażanie szeregu ćwiczeń mających na celu naukę przyjmowania prawidłowej pozycji ciała, wzmocnienie mięśni osłabionych, rozciągnie mięśni przykurczonych, nauka poprawnych wzorców ruchowych.

Raczkowanie niemowląt to pierwszy, milowy krok w samodzielność dający rodzicom tyleż samo radości, satysfakcji co i zobowiązujący do jeszcze baczniejszej uwagi nad mobilnym już szkrabem.

img

Częstotliwość zajęć dobierana jest indywidualnie przez terapeutę. Najczęściej  przez pierwszy miesiąc (około 2-3 zajęć w tygodniu) i wraz z szybkim przyswojeniem wiedzy i zaangażowaniem dziecka jak również rodziców zmniejszamy częstotliwość do 1 – 2 zajęć w tygodniu.
Dobór odpowiedniego zestawu ćwiczeń winien być porzedzony wnikliwym badaniem. Badanie  polega na wzrokowej ocenie postawy ciała. Cztery główne punkty badania to:
– oględziny z przodu, boku, tyłu oraz w skłonie
– badanie zakresu ruchomości w poszczególnych odcinkach kręgosłupa
– ocena przykurczy mięśniowych rzutujących na postawę ciała
– próby siłowej wytrzymałości podstawowych zespołów mięśni posturalnych.

Celem badania jest sprawdzenie czy występują jakieś zaburzenia w pracy mięśni, asymetrie ciała oraz wady układu ruchu. Prawidłowa postawa ciała gwarantuje dobre samopoczucie
i zdrowie na długie lata. Jeżeli u dzieci zostanie zdiagnozowana wada postawy, wówczas niezbędne okazuje się działanie korekcyjne oraz kompensacyjne.

Najczęstsze wady postawy to: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skrzywienia boczne kręgosłupa (skoliozy), stopy płaskie, płasko-koślawe kolana, koślawe lub szpotawe kolana, klatka piersiowa kurza lub wklęsła