Zdrowe ciało – zdrowy umysł

Aktywności fizyczna daje nam zdrowe, sprawne ciała, ale również od najmłodszych lat pomaga w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym!

Zastanawiamy się czasami nad równowagą jaka powinna być między aktywnością fizyczną a nauką? Czy kilka godzin w szkolnych ławkach, czas spędzony przy książkach i przed komputerem jest ważniejszy niż ten wykorzystywany przez dziecko na uprawianie ulubionej dyscypliny lub swobodne zabawy z przyjaciółmi? Czy można pogodzić naukę ze sportem i czy to się opłaca?

Skoki z szarfą

Aktywność fizyczna wspomaga rozwój intelektualny

Gdy biegamy, skaczemy, jeździmy na rowerze lub na nartach nasze mięśnie produkują substancje, które pobudzają, dotleniają nasz mózg. Regularny wysiłek fizyczny sprzyja powstawaniu nowych neuronów w hipokampie – rejonie mózgu odpowiedzialnym za uczenie się, pamięć i emocje. Coraz liczniejsze badania przeprowadzane na temat związków sportu i nauki dowodzą, że ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na procesy poznawcze i kreatywność. Dzieci, które systematycznie ćwiczą lepiej się koncentrują i szybciej przyswajają wiedzę. Zajęcia sportowe uczą również systematyczności i organizacji, przydatnej potem w szkole i pracy. Wyzwalają pasję, a co za tym idzie i ciekawość nowego. Młodzi ludzie „zajawieni” na puncie swoich sportowych hobby stawiają przed sobą wyzwania i dążą do nich, przy okazji, czasami mimowolnie, zdobywając wiedzę poza szkolnymi ławami. Przykładem mogą być gimnastycy, którzy doskonale znają swoje ciała, poszczególne kości, ścięgna oraz mięśnie i wykorzystują tę wiedzę w praktyce.

Aktywność fizyczna buduje poczucie wartości

Chcemy aby nasze dzieci były mądre, szczęśliwe i kreatywne, aby wykorzystywały zdobyte umiejętności i odnajdywały się w społeczeństwie. Chcemy aby były przekonane o swoich zaletach i miały szacunek do samego siebie. Pomagamy im budować poczucie własnej wartości, jedną z ważniejszych cech, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Sport może nam to ułatwić. Regularne treningi podnoszą samooceen i wzmacniają pewność siebie. Sportowe wyzwania, które podejmujemy podczas ćwiczeń, pokazują jak wiele umiemy i do czego jesteśmy zdolni. Sukcesy dodają skrzydeł i to co niemożliwe staje się prostsze. Ruch, zwłaszcza zajęcia grupowe uczą współpracy i zdrowej rywalizacji co procentuje potem w społecznościach szkolnych i ułatwia funkcjonowanie między rówieśnikami.

Hula hop

Aktywność fizyczna relaksuje i odstresowuje

Nasz umysł podczas ruchu odpoczywa i relaksuje się.  Ćwiczenia uwalniają serotoninę i dopaminę, które poprawiają nasze samopoczucie i jakość życia staje się lepsza. Najtrudniejsze zadania przed nami stają się łatwiejsze do wykonania gdy my sami mamy lepszy nastrój. Łatwiej dzieciom usiąść do książki, rozwiązać trudniejsze zadanie czy stworzyć pracę z polskiego gdy siadają do tego w dobrym humorze. Aktywności fizyczna rozładowywuje stres. Intensywny dzień w szkole jest dla dziecka tak samo, stresujący jak  dzień dorosłego w pracy. Sprawdziany, odpytywania, pośpiech, wczesne wstawanie to dla kilkulatka lub nastolatka wyzwanie. Do tego dochodzą zmiany w wieku dojrzewania. Sportowe hobby jest odskocznią od codziennych trudności, więc warto je pielęgnować u naszych pociech.  Sport pomaga również w walce z depresją. Regularny wysiłek fizyczny poprawia stan psychiczny i zmniejsza poczucie lęku.

W zdrowym ciele i duch jest zdrowy. Warto więc dbać o nasze ciała, a dzieci uczyć zdrowych ruchowych nawyków, które pomogą im również  w nauce. Wakacje to czas kiedy nasze pociechy mogą spróbować nowych aktywności sportowych. Kreatywnie i atrakcyjnie spędzić czas ucząc się i bawiąc. Przez całe lato na naszych salach gimnastycznych odbywać się będą półkolonie dla dzieci od 5 do 12 lat. Gry terenowe, super ciekawe wycieczki po Krakowie i okolicach, zabawy ruchowe i warsztaty DIY, Lego, a także zabawy i gry po angielsku  z native speakerami oraz mnóstwo radosnych szaleństw proponujemy na półkoloniach sportowo-kreatywnych w Gymspace. Chętnych po więcej gimnastyki zapraszamy na letnie kursy gimnastyczne. 

Baw i ucz się z nami! A więcej informacji znajdziesz na stronie z naszą letnia ofertą!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.