Gimnastykę czas zacząć?

Czy istnieje magiczna granica kiedy dziecko może lub powinno zacząć uprawiać sport? Czy rodzimy się z naturalnym pragnieniem ruchu, a może nie jest on nam tak naprawdę potrzebny we współczesnym zautomatyzowanym świecie?

Dzieci uwielbiają aktywność fizyczną. Od pierwszych dni ich życia obserwujemy zmagania z mięśniami, chęć ruchu i żywiołową ciekawość prowadzącą do podnoszenia główki, stawiania niepewnych kroków i puszczania się pędem przed siebie. Wystarczy im nie przeszkadzać, obserwować i radośnie dopingować pokazując nowe formy zabaw, aby utrwalić miłość do aktywnego spędzania czasu. Dobre warunki życia niestety nie wymuszają u dzieci większej aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, spędzanie czasu przy telefonie lub komputerze i dojeżdżanie wszędzie samochodem ogranicza ich ruch i prowadzi do wielu chorób. 

Najmłodsi ćwiczą równowagę

Czy najmłodsi potrzebują gimnastyki? 

Już najmłodsze dzieci poniżej 1 roku życia nie powinny zostawać w unieruchomieniu dłużej niż godzinę w ciagu dnia. Kreatywne zabawy na podłodze to pierwsze kroki w gimnastyce i wzmacnianie wszystkich mięśni. Rekomendowany czas aktywności dla dwulatków to co najmniej 180 minut dziennie umiarkowanej, różnorodnej zabawy. Trzeba przy tym pamietać, że jesteśmy wzorem dla Maluszków i nasz sposób spędzania czasu, będzie wpływał na postrzeganie sportu przez nasze dzieci. Nasze pozytywne nastawienie do aktywności będzie motywować nasze Pociechy.

3-4 latki to wulkany energii! Potrzebują jeszcze więcej  różnorodnych form ruchu (przy minimum 180 minutach dziennie – 60 minut to czas umiarkowanej i intensywnej aktywności). Możemy im je zapewnić na zajęciach np. gimnastyki. W tym wieku dzieciaki chętnie ćwiczą w grupach, dobrze się przy tym bawiąc.  Przy atrakcyjnej formie zabaw i gier, w miejscach do tego przystosowanych, pod opieką instruktorów, aktywizują wszystkie swoje mięśnie, nabierają zdrowych nawyków i spędzają cudownie czas z rówieśnikami.  Wiek przedszkolny jest kluczowym i najbardziej intensywnym ruchowo w rozwoju dziecka. Aktywność przychodzi naturalnie. Ważnym jest, by Maluchom tą aktywność umożliwić. Przy czym, pamietajmy, im więcej ruchu tym większe korzyści rozwojowe dla dziecka.

Zwisy na drążku gimnastycznym to świetna zabawa

Ile ruchu potrzebują starsze dzieci i młodzież?

Z badań wynika, że w ostatnich latach spadła aktywność fizyczna dzieciaków powyżej 6 roku życia. Im starsza młodzież tym mniej ruchu. Duża ilość godzin spędzonych w szkole, na zajęciach dodatkowych, korepetycjach czy ogólna niechęć do sportu mogą prowadzić już w młodym wieku do otyłości, ociężałości, apatii, a nawet depresji. Młodzi ludzie są przemęczeni i w całym tym intensywnym szkolnym zamieszaniu, bez wyrobionych wcześniej mocnych nawyków sportowych brak im czasu na uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Nie pamiętamy, że to aktywność fizyczna dostarcza endorfin czyli hormonów szczęścia, energii i pomaga w nauce.  Zaznaczmy, że w każdych rekomendacjach dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży, wspomina się o maksymalnym ograniczeniu kontaktu z ekranami telefonów i komputerów i jak największej ilości ruchu. Dzieci powyżej 5 roku życia powinny być aktywne fizycznie conajmniej 60 minut dziennie oraz dodatkowo 3 razy w tygodniu uprawiać intensywne ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości, zwiększające siłę i gibkość.  Aktywność fizyczna obejmuje gry i zabawy, przemieszczenie się, prace domowe czy wspólne aktywności z rodziną i znajomymi.

Gimnastyka poprawia samopoczucie

Gimnastyka jest jedną z dyscyplin sportowych, które angażują większość mięśni i harmonijnie rozwijają całe ciało. Jest sportem opartym na naturalnych formach ruchu, który dzieciaki mogą zacząć uprawiać już od najmłodszych lat. Poprawia sprawność, wytrzymałość i samopoczucie. Sport dla dzieci powinien być przede wszystkim DOBRĄ ZABAWĄ, wtedy cieszy i pozytywnie uzależnia na długi czas. Takie podejście sprawia, że nasze Pociechy zamiast  gier w wirtualnym świecie wybiorą te z rówieśnikami na sali gimnastycznej!

Do zobaczenia na Gimnastyce!

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.