Narty i deska – gotowe, kask i gogle – są, zima się objawiła w całej swojej okazałości, ale czy Wasze ciała są przygotowane do zimowych szaleństw na stoku? Jak możemy sobie pomóc aby zimowy wyjazd na narty lub deskę nas cieszył i relaksował?

 

 Zimą nasz organizm staje przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z niskimi temperaturami i ograniczoną aktywnością na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą na stoku w trakcie weekendu w górach lub dłuższych zimowych wyjazdów (tu polecamy obozy i wyjazdy z zaprzyjaźniona firmą Kraul:) nie wystarczy rozgrzewka na samym stoku. Specyfika szeroko pojętych sportów zimowych wymaga od nas nie tylko podniesienia ogólnej kondycji, ale skupienia się na partiach mięśni, które na codzień obciążamy w znacznie mniejszym stopniu. W tym artykule przedstawimy Wam kilka ćwiczeń gimnastycznych, które pomogą zminimalizować ryzyko kontuzji i zdecydowanie polepszą naszą sprawność specjalną (dostosowaną do danego sportu). Niewytrenowany  bowiem organizm, drugiego dnia po wysiłku, zaprotestuje boleściami potocznie zwanymi „zakwasami”, a w kolejnych zmęczenie może spowodować pogorszenie się jakości jazdy, a nawet kontuzje. Co zrobić aby w każdy dzień wyjazdu móc z radością szusować przez wiele godzin?  

Ten prosty trening wykonacie w domu. Wystarczy kilkanaście minut każdego dnia, a ćwiczenia, nie wymagające specjalistycznego sprzętu robimy w 3 seriach po 5 powtórzeń.  Gdy najprostsza wersja nie sprawia nam trudności możemy próbować jego następnych modyfikacji. A więc zaczynamy!!!

Przysiady

   Stań w rozkroku na szerokość bioder, ugnij kolana tak, aby zejść biodrami jak najniżej. Zwróć uwagę na to, aby pięty nie odrywały się od podłoża, a kolana pracowały w jednej linii nie wysuwając się przed palce stóp.

Przysiady

Kombinacje:

Przysiady z wyskokiem – po ugięciu kolan zrób wyskok z jednoczesnym zamachem ramion w górę i wyprostem nóg. Wyląduj uginając kolana. 

Przysiady na jednej nodze – dla ułatwienia i poprawnego wykonania ćwiczenia przytrzymaj się ściany.

Przysiady na niestabilnym podłożu (np piłka BOSU) – dla zaawansowanych 😉

Balans stojąc na jednej nodze na niestabilnym podłożu

Spróbuj utrzymać się na jednej jednej nodze na niestabilnym podłożu. Ręce wyciągnij w bok, a wzrok zatrzymaj na jednym punkcie, będzie Ci łatwiej 😉 Szukaj równowagi najpierw na jednej, a potem na drugiej nodze.

Balans na jednej nodze

Wykrok w przód

Połóż ręce na biodrach, zrób krok do przodu i przenieś ciężar ciała na nogę wykroczną. Kolano nogi zakrocznej powinno znaleźć się nisko nad podłogą, a kolana muszą mieć  kąty proste. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

Wykroki

Wznosy bioder

Oprzyj ramiona i głowę na piłce. Ugnij kolana pod kontem 90 stopni. Ustabilizuj tułów. Plecy powinny być równolegle do podłogi, a ręce wzdłuż klatki piersiowej.

Wznosy bioder

Utrudnienia: W tej pozycji możesz wznieść wyprostowane ręce do sufitu. Jeżeli jesteś mocno zaawansowany poszukaj równowagi prostując  jedną nogę:-)

Wznosy bioder z ramionami w górze

Podpór na przedramionach

Zrób popularną deskę, czyli podpór na przedramionach. Twoje Ciało nie może ani za bardzo opadać ani podnosić się do góry. Pamiętaj o ODDECHU!

Podpór na przedramionach

Wierzymy, że regularne treningi wzmocnią Wasze ciała i zimowe sporty bedą dla Was szaloną przyjemnością. Jeżeli chcielibyście poćwiczyć z instruktorami indywidualnie lub w grupach zapraszamy Was na nasze zajęcia. Każdy z Was znajdzie w Gymspace grupę i poziom zaawansowania dla siebie. A dzieciaki, nastolatki i całe rodziny zapraszamy na cudowne zimowe szaleństwo z Kraulem.

Do zobaczenia na sali gimnastycznej i/lub na stoku!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.